סדרת הרצאות של "הזהוב" על מוזיקה יוונית

האם לא בא לך לשמוע הרצאה כיפית על מוזיקה יוונית, על סוגיה השונים, שמשולבים בה שירים מתורגמים, ריקודים וסיפורים מעניינים במקום לשמוע עוד הרצאה על המצב הגיאופוליטי והשפעתו על היחסים הבילטרליים בין ישראל ובין הפלשתינים ?

אם התשובה לשאלה היא "כן" אזי הגעת למקום הנכון. ניתן להזמין את כל סדרת ההרצאות כדי להשיג הבנה עמוקה יותר בנושא המוזיקה היוונית או הרצאה בודדת שתפתח צוהר לנושא. בכל מקרה מובטחת לך חוויה נעימה ומלמדת לצד הנאה ממרצה, הנחשב למומחה מוערך בתחום זה.

מספר מילים על המרצה - עלי :

מאז ימי ילדותי אני שומע מוזיקה יוונית, לומד את מקורותיה ומבקר באופן קבוע מאז 1990 (מזה 30 שנים) במועדוני המוזיקה והטברנות ביוון. במהלך השנים האחרונות התארחתי כמומחה למוזיקה יוונית ולסצנת הבילוי במועדונים ובטברנות ביוון ובקפריסין בתוכניות רדיו שונות: בגלי צה"ל, ברדיו צפון, ברדיו יזרעאל וברדיו אינטרנטי. בנוסף לכך, אני מקליט פודקאסטים על מוזיקה יוונית, שלהם ניתן להאזין באתר שלי ובאתר של "רדיו חיפה", ומרצה על נושא זה בפני קהלים שונים.

מספר מילים על ההרצאות :

 1. הרצאת מבוא ראשונה: 50 גוונים של... מוזיקה יוונית.
  בהרצאה תינתן סקירה מקיפה על סוגי המוזיקה היוונית והתפתחותם לאורך השנים. באזורים שונים ביוון התפתחו סגנונות מעניינים של שירה וריקודים, המלווים בכלי נגינה מיוחדים. על כל אלה אסביר וגם אדגים באמצעות קטעי וידאו של שירים וריקודים לצד סיפורים אישיים.

 2. הרצאה שניה: הרבטיקה – שירת הבלוז היוונית.
  "רבטיקה" הינו שם של ז'אנר מיוחד של מוזיקה יוונית, שיש המכנים אותו "שירת הבלוז היוונית" בשל אופי השירים שלו ותוכנם. בהרצאה נצא למסע היסטורי שבמהלכו נסביר את מקורות שירת הרבטיקה ואת התפתחותה לאורך השנים מסוף המאה ה-19 ועד לסוף מלחמת העולם השניה. ההרצאה מלווה בקטעי וידאו של מקומות ושל שירים מתורגמים ובסיפורים אישיים.

 3. הרצאה שלישית: הלאיקה – מוזיקה עממית עירונית.
  "לאיקה" הוא שם של ז'אנר נוסף וחשוב במוזיקה היוונית, שהתפתח על בסיס שירי הרבטיקה על רקע שינויים פוליטיים, שחלו ביוון באמצע שנות ה-30 של המאה הקודמת. בתקופה זו חל שינוי מהותי במוזיקה היוונית העירונית. את שירת הרבטיקה ה"כבדה" החליפה מוזיקת הלאיקה, שהינה בסגנון קליל יותר ובעלת מקצבים מערביים. בהרצאה אתאר את השינוי הדרמטי ואביא סיפורי רקע על יוצרי שירת הלאיקה לצד מיטב שיריהם, שיוצגו באמצעות קטעי וידאו.

 4. הרצאה רביעית: המוזיקה היוונית בישראל.
  ההרצאה מתארת איך השתרשה בארץ המוזיקה היוונית ואת השפעתה על המוזיקה הים-תיכונית בארץ. בהרצאה זו מוזמן הקהל להצטרף לשירים (שירים בעברית המוכרים לכולם שמקורם יווני) כאשר מילות השירים נתונות בקליפים של קטעי הווידאו, שיוצגו בהרצאה.

 5. אוֹסֵף זְהֻבִּים - סיפורים מהחיים.
  מאז ימי החורף של שנת 1990-91 אני מבקר תדיר ביוון וזכיתי לחוות חוויות שונות, שעליהן אספר במהלך ההרצאה. הסיפורים מביאים בעזרת תמונות וקטעי וידאו של שירים וריקודים את אווירת המקומות השונים ואת סיפור חייהם של טיפוסים מעניינים שֶׁנִּקְרוּ בדרכי.

הערה: משך כל הרצאה כשעה וחצי.

ההרצאות זוכות לתגובות טובות ונלהבות, כפי שניתן להתרשם כאן ממקצת הדברים שכתבו אנשים, שהזמינו אותן לחוגי בית ולארגונים שונים.

אם מצאת עניין בהרצאה כלשהי או בסדרה כולה ניתן ליצור עמי קשר באמצעות המייל ואשמח מאד לחזור אליך בהקדם.

בתודה ובברכה,

"הזהוב"

 

ד"ר אריק קובריק