אלפטריה ארבאניטאקי - Ελευθερία Αρβανιτάκη

אלפטריה נולדה וגדלה בפיראוס. באחד מלילות הקיץ של 1979 באי סקופלוס בטברנה קטנה שמע אנגלוס ספקיאנאקיס נערה צעירה השרה כך סתם לחבריה. הוא הורשם עמוקות מקולה ומאישיותה של הנערה הצעירה וביקש ממנה להצטרף ללהקה קטנה, שהקים יחד עם שני חבריו ללימודים. הלהקה הופיעה אז בטברנות קטנות באתונה ושרה בעיקר שירי רבטיקה. הנערה הייתה אלפטריה ארבאניטאקי והיא אכן הצטרפה ללהקה בשנת 1980 יחד עם נגן אקורדיאון בשם פטרוס אקסרחקוס. כך נולדה להקת "אופיצודרומיקי קומפניה", שבמסגרתה עשתה אלפטריה את צעדיה הראשונים בתחום הזמרה המקצועית.

הלהקה החדשה זכתה לתשומת לב מיידית והחלה להופיע במועדון בשם "סקורפיוס" שבפלקה באתונה לצידו של דיוניסיס סאבופולוס, שפרש חסותו על הלהקה. בשנת 1981 זכתה אלפטריה להופיע לראשונה כאורחת בדיסק של ואנגליס גרמאנוס, דיסק שנקרא "Ta Barakia". שנה לאחר מכן, בשנת 1982, יצא לאור הדיסק הראשון של להקת אופיצודרומיקי קומפניה - דיסק בשם "Stis Xanthis sto Aiginiteio, sto Armatagogo Kos" שמפיקו היה דיוניסיס סאבופולוס. באותה שנה הופיעה אלפטריה כזמרת אורחת בדיסק נוסף בשם "Kentro Dierhomenon" - דיסק אוסף של שירים של המלחין ניקוס מאמאנגאקיס והמשורר יאניס יואנו.

בשנת 1983 יצא לשוק דיסק בהופעה חיה של להקת אופיצודרומיקי קומפניה בשם "Mia nichta me tin Opisthodromiki Kompania" והלהקה ערכה מספר הופעות מוצלחות ברחבי יוון ובחו"ל. שנה לאחר מכן הוציאה אלפטריה את אלבום הסולו הראשון שלה - אלבום שנקרא כך סתם "Elefteria Arvanitaki". באלבום זה שרה אלפטריה משיריהם של ואסיליס ציצאניס, מנוליס חיוטיס ואפוסטולוס קלדאראס. במקביל יצא לשוק האלבום השלישי של להקת אופיצודרומיקי קומפניה שנקרא "Sti mesi tis Kompania". כמו-כן השתתפה אלפטריה באלבום נוסף של דיוניסיס סאבופולוס שנקרא "Trapezakia Exo" .

בשנת 1985 הקיץ הקץ על להקת אופיצודרומיקי קומפניה ואלפטריה החלה בקריירה העצמאית שלה כזמרת. היא משתתפת באלבום של זמר בשם סטאברוס לוגארידס, שנקרא "Me Ta Fegaria Hanomai", ופוגשת לראשונה במלחין ניקוס קסידאקיס שמזמין אותה לשיר משיריו שהולחנו לסרט "Mania".

בשנת 1986 פוגשת אלפטריה את כותב השירים והמלחין סטאמאטיס ספאנודאקיס והם מוציאים יחדיו את האלבום "Kontrabando". ספאנודאקיס כתב את השירים לאלבום זה, הלחין אותם והיה אחראי לעיבוד שלהם. אלבום זה נחשב למצליח במיוחד ובשיריו משתלב קולה המיוחד וה"מסורתי" של אלפטריה עם כלי נגינה מערביים. באותה שנה משתתפת אלפטריה באלבום נוסף והפעם של המלחין סטאברוס קויומציס - אלבום בו שרה אלפטריה את אחד משיריה היותר מוכרים - השיר "To Kokkino Foustani", השמלה האדומה.

בשנת 1987 יצא לשוק דיסק חשוב של אלפטריה בשם "Konta Sti Doxa Mia Stigmi" . בדיסק זה שרה אלפטריה יחד עם ניקוס קסידאקיס שירים שהלחין ועיבד קסידאקיס. שיתוף הפעולה של שניהם הוליד דיסקים נוספים והשפיע לטובה על הקריירה של אלפטריה. באותה שנה היא השתתפה בדיסק של דיוניסיס סאבופולוס בשם "Zito to Elliniko Tragoudi". דיסק זה בא בהמשך למופע מוצלח בשם זה, ששודר בטלביזיה היוונית. באותה שנה הופיעה אלפטריה במופע משותף עם אלקיסטיס פרוטופסאלטי וקוסטאס גאנודיס - מופע שנקרא "Leoforos A". דיסק ,שהנציח את המופע הזה, יצא לשוק באותה שנה ובמסגרת פעילותה זו הכירה מקרוב את לינה ניקולאקופולו הידועה ואת סטאמאטיס קראונאקיס, שעבדו לאורך זמן עם פרוטופסאלטי.

בשנת 1988 נכללו שני שירים של אלפטריה בדיסק בשם "Sto Seirio Iparhoune Paidia" . הדיסק הכיל שירים שונים, שהוקלטו בהופעות חיות במועדון "סיריוס", שהיה בבעלות מאנוס חאדז'ידאקיס, במהלך השנים 1987-8. במהלך 1989, לאחר עבודה משותפת עם סטאמאטיס ספאנודאקיס, יצא לשוק הדיסק "Tanirama" של אלפטריה. באותה שנה השתתפה אלפטריה בדיסק נוסף של דיוניסיס סאבופולוס בשם "To Kourema" ובדיסק אחר של המלחין נוטיס מאברודיס שנקרא "Kapou Anatolikoditika". במהלך החורף של אותה שנה הופיעה אלפטריה במועדון "זום" לצידו של דיוניסיס סאבופולוס ובמהלך הקיץ הם יצאו לסיבוב הופעות ברחבי יוון.

במהלך הקיץ של שנת 1990 יצאה ארבאניטאקי לסיבוב הופעות ברחבי יוון יחד עם דימיטרה גאלאני והאחים קאצימיחאס. שנה לאחר מכן ב-1991 יצא לשוק אלבום נוסף וחשוב של ארבאניטאקי "Meno Ektos". מספר מלחינים כתבו לאלבום זה ביניהם: כריסטוס ניקולופולוס, ניקוס קסידאקיס, יורגוס זיקאס ועוד. שיר אחד באלבום זכה להצלחה מיוחדת והפך להיט ביוון – השיר "Dynata", שנכתב ע"י ארא דינקג'יאן הארמני-אמריקאי. את המילים ללהיטים בדיסק כתבו לינה ניקולאקופולו, יורגוס זיקאס ותיאודוריס גוניס. לראשונה השתתפה אלפטריה בהפקת התקליט יחד עם ניקולאקופולו. במהלך קיץ 1991 יצאה שוב אלפטריה למסע הופעות ברחבי יוון לצידם של דימיטריס זרבודאקיס ופטרוס גאיטאנוס.

במהלך קיץ 1992 שוב יוצאת אלפטריה למסע הופעות ברחבי יוון כשלצידה דימיטריס זרבודאקיס, אפנדולה ראזלי וואסיליס פאיטריס הצועני. בחודשי החורף הופיעה אלפטריה במועדון "אפולון" הידוע יחד עם זרבודאקיס ואנטולה אליפראגי. בשנת 1993 יצא לשוק הדיסק בהופעה חיה (סיכום הופעותיה במועדון אפולון) שנקרא "I Nichta Kateveni". באותה תקופה יצא לשוק גם פס הקול של סדרת הטלביזיה "Anastasia" ואלפטריה שרה כמה משיריו. את מילות השירים כתבה שוב לינה ניקולאקופולו.

במהלך שנת 1994 עבדה אלפטריה יחד עם ארא דינקג'יאן על דיסק חדש בשם "Ta Kormia ke ta Maheria" . גם בדיסק זה השתתפה לינה ניקולאקופולו בכתיבת המילים לשירים שאותם הלחין מיכאליס גאנאס. במהלך הקיץ של אותה שנה סבבה אלפטריה ברחבי יוון יחד עם זמר חדש, שזה מקרוב החל להופיע - אלקינוס יואנידיס, ויחד עם יאניס פאלאמידאס. במהלך החורף חזרה אלפטריה להופיע במועדון "אפולון" ולקראת סוף העונה הופיעה במועדון "אפוטיקי מילוס" שבסלוניקי שוב לצידו של דימיטריס זרבודאקיס.

בתחילת שנת 1995 הופיעה אלפטריה במועדון "ספנדונה" והחלה בסדרת הופעות יחד עם יאניס קוציראס ואנדריאס קאראקוטאס. במהלך הקיץ שוב יצאה למסע הופעות נרחב ביוון ובקפריסין כשלצידה ארא דינקג'יאן, יאניס קוציראס ואלקינוס יואנידיס. באותו קיץ יצא לשוק הסינגל "Zontana stous Vrachous" שהיה לסינגל הראשון ביוון שהפך פלטינה.

בשנת 1996 יצא לשוק דיסק נוסף של אלפטריה - "Tragoudia gia tous mines". בדיסק זה הלחין דימיטריס פאפאדימטריו שירים שכתבו אודיסיאס אליטיס (זוכה פרס נובל), מיכאליס גאנאס ואחרים. במקביל הופיעה אלפטריה שוב במועדון "ספנדונה" יחד עם קוציראס מיכאליס פאפאזיסיס וסופיה פאפאזוגלו. יחד עם זמרים אלה (למעט סופיה פאפאזוגלו) היא יצאה למסע הופעות בקיץ 1997 ביוון, אירופה, אוסטרליה וארה"ב. בחודש נובמבר אותה שנה מככבת ארבאניטאקי בכתבת שער של עיתון ידוע בשם "Folk Roots", הנחשב לעיתון החשוב ביותר בתחום המוזיקה האתנית.

בשנת 1998 הופיעו אלפטריה ולהקתה במועדון "סטאברוס טו נוטו" באתונה ובמועדון "מילוס" בסאלוניקי והופעותיהם הונצחו בדיסק בשם "Ektos Programmatos". בדיסק אוסף של שירים ישנים, שנהגו חברי הלהקה לשיר יחד עם אלפטריה במהלך ההפסקות של המופעים ולאחר ההופעות. שנה זו היא חשובה לקריירה של אלפטריה במובן הפרסום הרב שזכתה לו בעת הופעותיה במסגרת פסטיבלי ה-"WOMAD", פסטיבל מוזיקת עולם ומוזיקה אתנית הנחשב לחשוב בחוגים אלה שנערכו בבריטניה, בפורטוגל ובאיים הקאנאריים. באותה שנה אף הופיעה אלפטריה באולם "קווין אליזאבט" הנחשב שבלונדון, בפסטיבל בבלגיה ובפסטיבל הג'אז שנערך בחודש מאי בירושלים.

בשנת 1999 זכתה אלפטריה לכבוד גדול - חברת הדיסקים המפורסמת בתחום הג'אז, חברת Verve, הוציאה לשוק העולמי דיסק אוסף משיריה "Elefteria Arvanitaki The Very Best of 1989-1998". אלפטריה הפכה לזמרת היווניה הראשונה הזוכה להיות מוצגת לקהל העולמי באמצעות חברה זו. במקביל מופצים באירופה בהוצאה מיוחדת ארבעה דיסקים של אלפטריה: "Meno Ektos" ,"I Nichta Katevenei" ,"Zontana stous Vrachos" ו-"Ta Kormia ke ta Maheria".

במהלך האביב של 1999 הופיעה ארבאניטאקי בסדרת הופעות במועדון "ירא אודוס" שבאתונה ובמועדון "פיקס" שבסלוניקי יחד עם יאיניס קוציראס. כמו-כן שרה יחד עם סזריאה אבורה, בשתי הופעות שערכה זמרת זו באתונה. הדואט ששרו יחדיו בהופעה הוקלט (נקרא Sodade - אחד מלהיטיה הידועים של סזריאה) ונכלל בדיסק בשם "Best of Cesaria Evora" שיצא ביוון והפך זהב. בחודש מאי אותה שנה הופיעה אלפטריה בתיאטרון "La Cigalle" שבפריס ולאחר מכן בפסטיבל WOMAD שנערך בספרד. בחודש יולי הופיעה בפסטיבל ג'אז נוסף שנערך במונטריי.

בחודש אוקטובר 1999 הופיעה אלפטריה בשני קונצרטים מוצלחים במדריד ובברצלונה שבספרד ולאחר מכן הופיעה בניו-יורק ובבוסטון שבארה"ב. בסוף השנה, במסגרת חגיגות סוף המילניום חזרה אלפטריה להופיע בברצלונה לצידם של זמרים ידועים נוספים. בשנת 2000 יצא לשוק האירופאי האלבום "Gifted - Women of the World" ע"י חברות Virgin ו-Real World. באלבום משתתפות מספר זמרות מפורסמות מרחבי העולם ואלפטריה שרה שני שירים בו. בחודש אוקטובר חזרה שוב אלפטריה לספרד והופיעה במספר ערים גדולות בה. באותו חודש היא הופיעה באולם Royal Albert Hall הענק שבלונדון וזכתה לביקורות נלהבות. בחודש נובמבר היא הופיעה ברומא במסגרת אירועים שאורגנו ע"י הותיקן ושודרו לרחבי העולם.

אלבום נוסף של אלפטריה יצא לשוק בחודש מרץ 2001 - "Broadcast". אלבום זה יצא לאור גם באירופה בהוצאה מיוחדת ובספרד (בשם Emision). בשנה זו הופיעה אלפטריה באולם "דיוגניס פאלאס" שבאתונה כשלצידה אלני פטה ולהקת מתופפים בשם Krotala. בחודש מאי 2001 יצאה אלפטריה לסיבוב הופעות בספרד ובארה"ב ולאחר מכן השתתפה שוב בפסטיבלי WOMAD שנערכו באתונה ובגרמניה. במהלך חודשי הקיץ חזרה לתור את יוון ואת קפריסין יחד עם אלקינוס יואנידיס.

בתחילת חודש מרץ 2002 חזרה אלפטריה לתור את ספרד והופיעה בחמש ערים מרכזיות בה. מיד לאחר שובה לאתונה החלה להופיע בתיאטרון "יאלינו מוזיקו תיאטרו". הופעותיה במועדון זה הוקלטו והונצחו בדיסק "Elefteria Arvanitaki - Live". במהלך הקיץ יצאה לתור את יוון ואת קפריסין ואחר כך שוב בלונדון (Barbican Centre), גרמניה ובלגיה. בחודש אוקטובר שנה זו השתתפה אלפטריה במופע מיוחד בהרודיון שבאתונה שבמהלכו הושמעו שיריו של המלחין דימיטריס פאפאדימטריו. קונצרט נוסף שכזה ניתן באלכסנדריה שבמצרים כאשר ההכנסות מן המופעים שימשו להקמת ספריה ציבורית חדשה באלכסנדריה.

החל מחודש דצמבר 2002 החלה אלפטריה להופיע במועדון חדש בשם "ווקס" באתונה כשלצידה מופיע כאורח לאברנטיס מאכריצאס. בחודש יולי 2003 הופיעה אלפטריה בשתי הופעות בתיאטרון הקטן של אפידאברוס (במסגרת פסטיבל יולי הנערך כל שנה במקום). לקראת סוף השנה שוב יצאה אלפטריה להופעות בספרד ובגרמניה.

בחודש פברואר 2004 חזרה אלפטריה להופיע במועדון "ווקס" שבאתונה כשלצידה זמרת חדשה בשם מלינה אסלאנידו. לקראת סוף העונה, בחודש אפריל עברה לאולם "פיקס" בסלוניקי יחד עם הצוות והופיעה עד חודש מאי. בחודש יולי 2004 יצא לשוק אלבום נוסף של אלפטריה - "Ola sto Fos". לדיסק זה נוסף כבונוס DVD המתעד את יצירת הדיסק. בחודש יוני לקחה אלפטריה חלק במופע מיוחד בשם Orion שנכתב ע"י המלחין האמריקאי פיליפ גלאס. המופע הועלה בהרודיון שבאתונה, בסלוניקי, באיטליה, צרפת ולונדון. בחודש אוגוסט השתתפה אלפטריה בטקס הסיום של האולימפיאדה באתונה לצידם של מיטב זמרי יוון. בשנה זו יצא סינגל נוסף שלה לשוק בשם "Elefteria Arvanitaki - Three Songs".

החל מחודש נובמבר 2004 הופיעה אלפטריה לצידה של חאריס אלכסיו במועדון "ווטאניקוס" שבאתונה. ההופעות המוצלחות נמשכו עד חודש מרץ 2005 ולאחר מכן הן עברו להופיע בסלוניקי עד חודש אפריל 2005.

תרגם, כתב וערך: "הזהוב" מן המקורות הבאים:

http://www.arvanitaki.gr 
הדפסה הדפסה