דימיטריס באסיס - Δημήτρης Μπάσης

דימיטריס באסיס נולד ב-4 באפריל 1969 בעיר שטוטגארט שבגרמניה, היכן שהוריו התגוררו במשך שנים מספר. כשהיה בגיל 8 חזרו הוריו ובני משפחה נוספים ליוון אל כפר קטן בשם חרסו (Χέρσο) במחוז קילקיס (Κιλκίς), הסמוך לגבול עם הרפובליקה של מאקדוניה. בגיל 9 החל באסיס לשיר במקהלת הכנסיה שבכפרו ושלוש שנים לאחר מכן החל ללמוד באופן מסודר מוזיקה ביזנטית. בגיל 17 סיים את לימודיו והחל לשיר באירועים שונים בסביבת כפרו.

בגיל 20 החל את צעדיו הראשונים כזמר מקצועי תחילה במחוז מגוריו ואחר כך בסלוניקי, שם פגש לראשונה את סטמאטיס קראונאקיס. קראונאקיס התלהב מן הזמר הצעיר והזמין אותו להצטרף להופעותיה של אלקיסטיס פרוטופסלטי באתונה כאשר במקביל החתימה חברת התקליטים, Warner, את באסיס על חוזה הקלטות עימה. באסיס הופיע עם פרוטופסלטי ולהקתה במשך שלוש עונות רצופות וזכה בהצלחה רבה.

במקביל להופעות אלה שיתף קראונאקיס את באסיס בשתי עבודות, שבהן עסק באותה תקופה. באסיס שר שיר אחד מפסקול העיבוד לטלוויזיה של רומן בשם: "הנזר / הכתר השלישי" (Το τρίτο στεφάνι), שנכתב על-ידי קוסטאס טאכטזיס, וכן שר שני שירים בדיסק, שהוציא קראונאקיס בשנת 1995, בשם: "כאשר באים חברי" (Όταν Έρχονται Οι Φίλοι Μου).

בשנת 1996 הכיר באסיס את כריסטוס ניקולופולוס והופיע עימו במספר הופעות חיות. שנה לאחר מכן יצא לשוק הדיסק הראשון של באסיס שנקרא: "עם דחף הרוח" (Με Τη Φόρα Του Ανέμου). שירי הדיסק נכתבו על-ידי כריסטוס פאפאדופולוס והולחנו על-ידי כריסטוס ניקולופולוס וקוסטאס פאלקוניס. שמונה חודשים לאחר מכן יצא לשוק דיסק פסקול הסדרה הטלוויזיונית "לחישות הלב"
(Ψίθυροι Καρδιάς) שאת שיריו כתבה הלני יאנאצוליה והלחין כריסטוס ניקולופולוס. הדיסק זכה בהצלחה עצומה ונמכר בכ-120,000 עותקים. קולו של באסיס הפך מוכר לא רק ביוון אלא גם בארצות זרות.

במהלך חורף 1997-8 הופיע באסיס יחד עם דימיטרה גאלאני ומאנוליס לידאקיס במועדון "מדוסה" באתונה ובסוף שנת 1998 יצא לשוק הדיסק השני שלו שנקרא: "בשמים פתוחים" (Σ’ Ανοιχτούς Ουρανούς). שירי הדיסק נכתבו על-ידי אריס דבאראקיס והלני יאנאצוליה והולחנו על-ידי כריסטוס ניקולופולוס. עונת המופעים הבאה, חורף 1988-9, הייתה חשובה מאד לקריירה של באסיס משום הופעותיו המשותפות עם חאריס אלכסיו וכריסטוס ניקולופולוס במועדון "דיוגניס סטודיו" באתונה. בסיומה, בקיץ 1999, יצא באסיס לסיבוב הופעות ברחבי יוון ובקפריסין יחד עם יאניס קוציראס, שהיה אז בתחילת דרכו כזמר.

במהלך אותו קיץ של שנת 1999 הופיע באסיס גם בסדרה של קונצרטים, שערך סטאברוס קסרחאקוס. בנוסף לקח באסיס חלק גם במופע לכבודו של כריסטוס ניקולופולוס. המופע נערך ב"מגארו מוסיקיס" באתונה ולימים הועלה בשנית על בימת ה"הרודיון" שבאתונה. בחודש אוקטובר של אותה שנה יצא באסיס לסיבוב הופעות באוסטרליה יחד עם אייריני חארידו ואת מופעי החורף של שנת 1999-2000 עשה לצידה של הלני צאליגופולו באתונה.

בשנת 2000 יצא לשוק דיסק נוסף של באסיס שנקרא: "אני מדבר שנים"
(Μιλάω Χρόνια). שירי הדיסק נכתבו על-ידי ניקוס מוראיטיס והולחנו על-ידי ואסו אלאיאני. בשנת 2001 פגש באסיס לראשונה את המלחין הנודע, מיקיס ת'אודוראקיס, אשר הציע לו להופיע במופע בו תוצג יצירתו, "שירו של האח המת" (Τραγούδι του Νεκρού Αδελφού). יצירה זו בוצעה רק בחלקה בשנת 1961 ע"י גריגוריס בית'יקוציס עקב מגבלות הצנזורה, שהייתה נהוגה אז ביוון, ות'אודוראקיס החליט להציגה מחדש במלואה כאשר באסיס מבצע את השירים בליווי "תזמורת הלאיקה מיקיס ת'אודוראקיס".

מספר חודשים לאחר מכן יצא לשוק דיסק חדש נוסף של באסיס בשם: "האהבה היא אש" (Η Αγάπη Είναι Φωτιά) שמרבית שיריו הם ביצועים מחודשים של שירי אהבה, שכתב ת'אודוראקיס. במהלך החורף של שנת 2000-1 חזר באסיס להופיע במועדון "מדוסה" באתונה לצידם של קוסטאס מאקדונאס ודספינה אוליביו. בחודש דצמבר של שנת 2001 החל באסיס להופיע עם יאניס קוציראס תחילה באתונה ובחודש מרץ של שנת 2002 בסלוניקי. הופעות אלה זכו בהצלחה רבה ונמשכו גם בתקופת הקיץ של אותה שנה במהלך מסע הופעות, שערכו השניים ברחבי יוון.

את עונת ההופעות של חורף 2002-3 עשה באסיס לצידם של פסחאליס טרזיס ודימיטריס מיטרופאנוס על בימת מועדון "יראודוס" באתונה. במקביל יצא לשוק דיסק נוסף של באסיס בשם: "דימיטריס באסיס" (Δημήτρης Μπάσης), שזכה אף הוא בהצלחה רבה. במהלך חודשי הקיץ של שנת 2003 הופיע באסיס יחד עם "תזמורת הלאיקה מיקיס ת'אודוראקיס" ברחבי יוון במופע, שהוקדש לשירי המשורר יאניס ריצוס שאת חלקם הלחין מיקיס ת'אודוראקיס.

במהלך החורף של שנת 2003-4 הופיע באסיס יחד עם מאנוליס לידאקיס בסלוניקי ולאחר מכן באתונה והמשיך בהופעות משותפות, שנערכו ברחבי יוון במהלך חודשי הקיץ של שנת 2004. במקביל להופעותיו עבד באסיס על דיסק נוסף בשם: "לב קשה" (Δύσκολη Καρδιά), שאת שיריו כתבו לינה ניקולאקופולו ומירטוס קונדובה ללחנים של ניקוס אנדיפאס. דיסק זה יצא לשוק בחודש דצמבר של אותה שנה. בנוסף לפעילותו זו הופיע באסיס גם בהופעות אישיות, שבמהלכן שר משיריו וכן הופיע יחד עם מריה פארנדורי במופע של שירי ת'אודוראקיס.

במהלך החורף של שנת 2004-5 הופיע באסיס לצידם של דימיטריס מיטרופאנוס ות'מיס אדמנדידיס בסלוניקי ועל בימת מועדון "אקטי פיראוס" באתונה. מופעם המשותף, שהיה מוקדש לשירי זיבקיקו, הונצח על גבי דיסק בשם "קיים גם הזיבקיקו" (Υπάρχει και το Ζεϊμπέκικο), שיצא לשוק בחודש אפריל של שנת 2005. בחודש מאי של אותה שנה נטל באסיס חלק במופע לכבוד יום הולדתו ה-80 של מיקיס ת'אודוראקיס מופע שזכה לשם: "שירי אהבה ותשוקה" (Τα Τραγούδια του Έρωτα και της Αγάπης). במהלך חודשי הקיץ של שנת 2005 יצא באסיס בגפו למסע הופעות נוסף ברחבי יוון.

במהלך החורף של שנת 2005-6 הופיע באסיס שוב במועדון "אקטי פיראוס" באתונה לצידם של דימיטריס מיטרופאנוס, ואנגליס קוראקאקיס ומלינה קאנה. במהלך חודשי הקיץ של שנת 2006 יצא באסיס למסע הופעות ברחבי יוון וקפריסין יחד עם דומנה קונדורי ו"תזמורת הלאיקה מיקיס ת'אודוראקיס". במהלך חודשי החורף של שנת 2006-7 הופיע במועדון "ספנדונה" לצידם של כריסטוס ניקולופולוס, מלינה קאנה וקוסטאס מאקדונאס.

במהלך חודשי הקיץ של שנת 2007 הופיע באסיס לצידו של כריסטוס ניקולופולוס ודומנה קונדורי. בנוסף הופיע באסיס על בימת התאטרון הקטן והעתיק של אפידאברוס במופע של שירים מן התקופה הביזנטית ועד לימינו אלה. בסתיו של שנת 2007 הופיע באסיס לצידו מאריוס פרנגוליס ב"הרודיון" של אתונה במופע בשם: "בעקבות ביזנטיות" (Σε βυζαντινά Ίχνη). במקביל נטל חלק בביצוע היצירה "אקציון אסטי" (Άξιον Εστί) של ת'אודוראקיס על בימת אולם האופרה, Alte Oper, שבפרנקפוקט גרמניה. במהלך תקופת החורף של שנת 2007-8 הופיע באסיס יחד עם לנה אלקאו במועדון "חאראמה" שבאתונה ובאותה תקופה יצא גם לשוק דיסק נוסף שלו שנקרא: "החיים מובילים אותך לכיוון שונה" (Η ζωή αλλού σε πάει).

במהלך חודשי החורף של שנת 2009 הופיע באסיס יחד עם סופיה פאפאזוגלו במועדון "חארמה" ההיסטורי. שנה לאחר מכן במהלך החודשים פברואר ומרץ 2010 הופיע באסיס לצידם של יראסימוס אנדראטוס וכריסולה סטפאנאקי על בימת ה"סאיין קראמיקוס". במקביל להופעותיו יצאו לשוק בשנה זו שני דיסקים נוספים של באסיס: "דימיטריס באסיס לייב" (Δημήτρης Μπάσης Live) ו-"הלהיטים הגדולים של" (Οι Μεγαλύτερες Επιτυχίες Του). בחודש אפריל של שנת 2011 חובר שוב באסיס אל יאניס קוציראס למופע מצליח על בימת ת'אטרו "רקס" באתונה. בשנת 2011 יצא דיסק נוסף של באסיס לשוק בשם "העננות חולפת בחברותא " (Η Συννεφιά Περνάει Με Παρέα), שאת המוזיקה של כל שיריו כתב לאברנטיס מאכריצאס.

במהלך חודשי החורף של שנת 2011-12 הופיע באסיס יחד עם יאניס קוציראס ודימיטריס מיטרופאנוס על בימת מועדון "קנטרו את'ינון". מופע זה נמשך ארבעה חודשים וזכה להצלחה רבה. שנה לאחר מכן, במהלך חודשי החורף של שנת 2012-13, הופיע באסיס יחד עם מלינה אסלאנידו על בימת מועדון Tas Stage והוא המשיך להופיע על בימת מועדון זה גם במהלך חורף 2013-14 יחד עם פיצה פאפאדופולו וואסיליס סקולאס. בשנת 2015 יצא לשוק דיסק נוסף של באסיס בשם "הלאיקה של הלב" (Τα Λαϊκά της καρδιάς).

בחודש מרץ 2015 הגיע באסיס לשתי הופעות במרכז סוזן דלל בתל-אביב. את באסיס ליוו בהופעות אלה נגנים מן הטובים ביוון, שעבדו שנים רבות במחיצתו של דימיטריס מיטרופאנוס. הופעות אלה זכו להצלחה רבה ולכן החליט באסיס לחזור בחודש נובמבר 2015 לעוד שלוש הופעות: במרכז סוזן דלל בתל-אביב, במועדון "זאפה" בירושלים ובמועדון ה"ביט" בחיפה.

קולו המיוחד של באסיס, יכולותיו לשיר במנעד רחב, צניעותו הרבה והופעותיו לצידם של זמרים מן הטובים ביוון עזרו לו לפתח קריירה מוצלחת ולהבטיח לו מקום של כבוד בין מיטב זמרי יוון כיום.

תרגם, כתב וערך: "הזהוב" מן המקורות הבאים:

https://en.wikipedia.org/wiki/
Dimitris_Basis

http://mpasis.gr/index.php/
2013-05-10-15-38-58

http://exombourgo.gr/old/
ekdiloseies/mpasis.html

http://www.discogs.com/artist
/1878708-Δημήτρης-Μπάσης

http://www.music-bazaar.com/
greek-music/artist/1415/
BASIS-DIMITRIS/?lfs=gr

Self-knowledge of "Azahov"רשימת דיסקים אישיים

1997 Με Τη Φόρα Του Ανέμου - Me ti Fora Tou Anemou (Warner)

1998 Σ’ Ανοιχτούς Ουρανούς - S' Anichtouw Ouranous (Warner)

2000 Μιλάω Χρόνια - Milao Chronia (Warner)

2001 Η Αγάπη Είναι Φωτιά - Ei Agapi eine Fotia (Warner)

2002 5 Χρόνια Τραγούδια - 5 Chronia Tragoudia (WEA)

2003 Δημήτρης Μπάσης - Dimitirs Basis (EMI)

2004 Δύσκολη Καρδιά - Diskoli Kardia (EMI)

2007 Η Ζωή Αλλού Σε Πάει - Ei Zoi Allou se Paei (Legend Recordings)

2008 Από το Βυζάντιο στο Σήμερα - Apo to Bizantino sto Simera (Legend Recordings)

2010 Δημήτρης Μπάσης Live - Dimitirs Basis Live (Lyra)

2010 Οι Μεγαλύτερες Επιτυχίες Του - Ei Megaliteres Epitichies tou Espresso Newspaper)

2011 Η Συννεφιά Περνάει Με Παρέα - Ei Sinefia Pernaei me Parea (Legend Recordings)

2015 Τα Λαϊκά της καρδιάς - Ta Laika tis Kardias

רשימת דיסקים בהשתתפותו

1997 Ψίθυροι Καρδιάς - Psithiri Kardias (WEA)

2001 Το Τραγούδι Του Νεκρού Αδελφού - To Tragoudi Tou Nekrou Adelfou (WEA)

2005 Υπάρχει Και Το Ζεϊμπέκικο - Iparchi kai To Zeibekiko (Minos-EMI)

2008 Τα Θεμέλιά Μου Στα Βουνά - Ta Thmelia Mou sta Vouna Legend Recordings)

2010 Τραγούδια Κάτω Απ' Το Φεγγάρι - Tragoudia Kato Ap' To Fengari (Legend Recordings)

2012 Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Σμύρνη - Estoudiandina Neas Ionias Smirni (MINOS-EMI)

 
הדפסה הדפסה
 

 

מיטרופאנוס ובאסיס

מיטרופאנוס ובאסיס
לנה אלקאיו ובאסיס

לנה אלקאיו ובאסיס