יורגוס קוטולאקיס - Γιώργος Κουτουλάκης


יורגוס קוטולאקיס הוא נגן בוזוקי וזמר, המתמחה בשירי רבטיקה ולאיקה. והוא התפרסם במיוחד לאחר הופעותיו בתוכניותיו של הבמאי היווני, קוסטאס פריס, בטלוויזיה היוונית - תוכניות שהוקדשו לשירת הרבטיקה.

קוטולאקיס נולד בשנת 1970 בכפר קטן בשם קריצה (Κριτσά) המצוי בקרבת העיירה איוס ניקולאס שבאי כרתים. זהו כפר הררי טיפוסי, שאלפיים תושביו שומרים על אורח חיים מסורתי והוא ספג מאז ימי ילדותו את המוזיקה העממית האופיינית לאי כרתים.

קוטולאקיס החל לנגן על לירה כרתית כשהיה בגיל 8 ומאוחר יותר עבר לנגן עלי גיטרה ובוזוקי. קוטולאקיס מעיד ש"ברגע ששמעתי את צלילי הבוזוקי הוקסמתי כל כך שמאז אינני יכול לנגן על כלי אחר". הוא החל לנגן עלי בוזוקי ללא הדרכה מסודרת וניגן בעיקר לעצמו. מאוחר יותר החל ללמוד באופן מסודר אצל מורה ידוע בשם אנדראס סטפאנאקיס (Aνδρέας Στεφανάκης), שחי בעיר היראקליון שבכרתים.

בגיל 13 החל קוטולאקיס להופיע בטברנות שונות, בעיקר בטברנות אליהן הגיעו תיירים שבאו להאזין ל"מוזיקה יוונית" קלה. בגיל 16 עבר קוטולאקיס להתגורר באתונה והחל ללמוד בקונסרבטוריום כשבמקביל לכך עבד במפעל קטן לייצור בגדים.

שנתיים מאוחר יותר חזר לכרתים כדי לשרת בצבא וכדבריו "תמיד נשאתי את הבוזוקי איתי וכך עשיתי גם במהלך שירותי הצבאי". שלטונות הצבא הכירו בכשרונו וצירפו אותו לתזמורת הצבאית, שבה שירת עד לשחרורו. עם שחרורו חזר לאתונה והופיע במועדונים שונים שבהם ניגן ושר בעיקר שירי לאיקה מוכרים.

כך חי לו קוטולאקיס במשך כשש שנים באתונה ואז החליט לשנות כיוון ולהתרכז בשירת הרבטיקה, שמשכה את ליבו. לדבריו, כבר מימי ילדותו הוא אהב את שיריהם של מארכוס ואמבאקאריס, ואסיליס ציצאניס, יאניס פאפאיואנו, מאנוליס חיוטיס ושאר גדולי המלחינים שפעלו באותה תקופה של רבטיקה ותחילת עידן הלאיקה. לגבי הזמרים מספר קוטולאקיס שהוא אהב במיוחד את הותיקים שבהם: קאזנדזידיס, גאבאלאס, דיוניסיו, אנגלופולוס ועוד.

החל משנת 1996 ניגן ושר קוטולאקיס רק במועדוני רבטיקה ובהם עבד לצידיהם של גדולי הרבטיקנים, שפעלו באותה תקופה: ת'ודוריס פוליקנדריוטיס (אביו של המלחין ואומן הבוזוקי, ת'אנאסיס פוליקנדריוטיס), פרודרומוס צאוצאקיס, קוליס סקארפליס, אלכסנדרה קיריאקאקי, קטרינה צירידו, באביס גולס, מאנוליס דימיטריאנאקיס ואחרים. במיוחד הוא מציין את אומן הבוזוקי, יאניס מוראיטיס, (Γιάννης Μωραίτης) שממנו למד רבות.

בשנת 1999 פגש קוטולאקיס לראשונה את הבמאי קוסטאס פריס (Κώστας Φέρρης) ויחדיו הם הופיעו במועדון "אסטריה" בשכונת גליפאדה דרומית לפיראוס. המופע הוקדש לשירת הרבטיקה והשתתפו בו 22 נגנים וזמרים כאשר קוטולאקיס מוביל בנגינה ובשירה לצידה של הזמרת, ת'אודוסיה סטיגה.

בשנת 2000 הוזמן קוטולאקיס לנגן בתוכניות הטלויזיה של סמינה דיגני (Σεμίνα Διγενή) והופיע בה למשך 6 שנים. קוטולאקיס נזכר בהכרת תודה בתקופה זו כאשר ליווה זמרים רבים, שהופיעו בתוכנית כגון: מאנוליס מיציאס, קטי גריי, מיכאליס מנידיאטיס, ריה קורטי, אנת'ולה אליפרנגי, אנדוניס פאפאיואנו ואחרים. במקביל להופעות אלה הופיע קוטולאקיס בתוכניות טלויזיה נוספות שעניינן שירי רבטיקה ולאיקה.

בשנת 2003 חבר קוטולאקיס לזמרת סוטיריה לאונרדו (ששיחקה בסרט הנודע "רבטיקו" של קוסטאס פריס משנת 1983) ויחדיו יצאו למסע הופעות ברחבי יוון. בשנת 2008 החלו שידורי תוכנית הטלויזיה בערוץ ET3 שנקראה "אונירו אלאס" (Ονείρου Ελλάς). את התוכניות ביים קוסטאס פריס והן נמשכו כשנתיים, שבמהלכן ניגן ושר קוטולאקיס מאות שירי רבטיקה מוכרים יחד עם הלהקה שמסביבו.

קוטולאקיס יצא גם להופעות בחו"ל וביקר בארצות רבות כדוגמת: גרמניה, אנגליה, הונגריה, קנדה, אוסטרליה ואיטליה והיה רוצה מאד לבקר גם אצלנו, בישראל. ואומר קוטולאקיס לסיכום: "אני מנגן עלי בוזוקי כי אני אוהב זאת וצלילו מרומם אותי. שירת הרבטיקה הפכה להיות חלק ממני והשירים שאני מנגן הפכו לילדי. אני אוהב אותם מאד והמוזיקה הזו נותנת לי חיים. כך למדתי לחיות וכך אני אוהב לחיות".


תרגם, כתב וערך: "הזהוב" מן המקורות הבאים:

ביוגרפיה ביוונית ששלח לי יורגוס קוטולאקיס 
הדפסה הדפסה