פנדליס פנדלידיס - Παντελής Παντελίδης

פנדליס פנדלידיס נולד ב-23 בנובמבר 1983 בשכונת נאה יוניה באתונה. בילדותו שאף להיות שחקן כדורגל מקצועי ואף התאמן ברצינות לקראת עתיד זה עד שהתברר כי הוא סובל מפגם בליבו והוא נאלץ להפסיק את אימוניו. בגיל 11 קנה לו אביו גיטרה ופנדלידיס למד לבדו לנגן עליה וכבר בגיל 13 הוא כתב והלחין מספר שירים.

בגיל 17 הצטרף פנדלידיס לבית הספר של הצי היווני לשם לימודים ובסיומם שירת כמש"ק בצי. במשך כ-10 שנים שירת פנדלידיס בצי ובמקביל לעיסוקו זה המשיך לכתוב שירים, שאותם ביצע בליווי גיטרה והעלה ל-YouTube. בשלב מסוים אף החל פנדלידיס להופיע בערבים במקומות קטנים במקביל לעבודתו בצי.

תודות לקטעי ה-YouTube ולהופעותיו הוצע לו בשנת 2012 להופיע במועדון גדול לצד אחד הזמרים המצליחים ביוון, ואסיליס קאראס. פנדלידיס לקח את ההצעה בשתי ידיים והופיע במהלך חודשי החורף של שנת 2012 לצד קאראס ופאולה על בימת מועדון Teatro Music Hall באתונה. סינגל משותף של קאראס ופנדלידיס שיצא לשוק בשנת 2012 עם השיר Για τον ίδιο άνθρωπο μιλάμε (אנו מדברים על אותו אדם) הפך להיט בִּן לילה.

בחודש דצמבר 2012 יצא לשוק הדיסק הראשון של פנדלידיס ובו שירים שאת כולם הוא כתב והלחין. הדיסק נקרא Αλκοολικές οι νύχτες (לילות אלכוהוליים) ובתוך זמן קצר הפך לדיסק פלטינה כפול. לאור הצלחתו המטאורית זכה פנדלידיס בחודש יוני 2013 בתואר "תגלית השנה" בתחרות הפרסים שערך ערוץ הטלוויזיה MAD ביוון. בחודש נובמבר 2013 יצא לשוק הדיסק השני של פנדלידיס. הדיסק נקרא Ουράνιο τόξο που του λείπανε 2 χρώματα (קשת בענן החסרה 2 צבעים) וגם את כל שיריו כתב והלחין פנדלידיס. השיר Όνειρο ζω (אני חי חלום) זכה בשנת 2014 בתואר שיר השנה בתחרות הפרסים שערך ערוץ הטלוויזיה MAD ביוון.

במהלך חודשי החורף של שנת 2014 המשיך פנדלידיס להופיע על בימת מועדון Teatro Music Hall באתונה יחד עם פאולה וגרף שבחים מכל עבר. במקביל להופעות שקד על הקלטות אולפן ובחודש דצמבר 2014 יצא לשוק הדיסק השלישי של פנדלידיס שנקרא Πανσέληνος και κάτι - Εισ-Πνοή [Α' Μέρος] (ירח מלא ומשהו – שאיפה אוויר חלק א). דיסק רביעי שלו בשם Πανσέληνος και κάτι - Εισ-Πνοή [Β' Μέρος] (ירח מלא ומשהו – שאיפה אוויר חלק ב) יצא לשוק בחודש אפריל 2015. את שירי שני הדיסקים כתב והלחין פנדלידיס ושניהם זכו להצלחה עצומה ביוון.

לאור הצלחתו המרשימה זכה פנדלידיס בחודש יוני 2015 בתואר "אומן השנה" בקטגוריית הגברים בתחרות הפרסים שערך ערוץ הטלוויזיה MAD ביוון. שירו Γίνεται (זה אפשרי) זכה בתואר "קליפ השנה" באותה תחרות. גם בחודשי החורף של שנת 2015 הופיע פנדלידיס על בימת מועדון Teatro Music Hall באתונה יחד עם פאולה ויורגוס מאזונאקיס.

בשעת בוקר מוקדמת של יום ה-18 בפברואר 2016 נהג פנדלידיס במכונית המרסדס שלו בשדרות ווליאגמניס, באזור שדה התעופה הישן של אתונה, ואיבד שליטה על רכבו. מן הפגיעה במעקה הבטיחות נהרג פנדלידיס במקום ושתי נשים צעירות, שהיו עימו ברכב נפצעו באורח קשה. אבל כבד ירד על יוון ואלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה ביום ה-20 בפברואר. שלושה חודשים לאחר התאונה פרסם משרד התובע באתונה כי פנדלידיס נהג ברכבו תחת השפעת אלכוהול וזו הייתה ככל הנראה הסיבה לתאונה הקטלנית.

במהלך ארבע שנות פעילותו על בימות אתונה הוקלטו 48 שירים שכתב והלחין פנדלידיס, שחלקם הושרו גם ע"י זמרים אחרים כדוגמת: פאולה, יאניס פלוּטרכוס, הלני חאטזידוּ, אמאריליס ואייריני פאפאדופוּלוּ. שיריו של פנדלידיס עוסקים רבות בנושאי היחסים בין נשים לגברים, באהבות, בקנאה ובאכזבות. ועל רקע מותו הטרגי וממצאי החקירה מצמרר לקרוא את המילים הבאות, שאותן כתב באחד משיריו:

התעוררתי מוקדם ואת ישנת לצידי
לא יודע אפילו על מה חלמת
לא נישקתי אותך ולא כיסיתיך
סגרתי בשקט את הדלת והתנעתי את המכונית
ואמרתי לליבי לפעום בשקט
לחצתי בעוצמה על דוושת הגז והוצאתי מצית וסיגריה
אך לא הייתה לי הזדמנות להצית אותה, ילדתי.

שִכְחי את כל שאמרתי אתמול
אני מוחק את כל שאמרת אודותי.
אגיע מרוסק אל תוך האפילה
משם למעלה אני שותה למענך...

המילים לקוחות מן השיר: "משם למעלה אני שותה למענך" וגרסתו ב-YouTube מובאת להלן.

ארבעה חודשים לאחר מותו, בחודש יוני, 2016, הוציאה חברת התקליטים סינגל ובו השיר Θυμάμαι (אני זוכר) שניתן היה לראותו עד אז רק ב-YouTube, שם זכה ל-30 מיליון צפיות. בחודש דצמבר 2016 הועלה ל-YouTube שיר נוסף של פנדלידיס, Άλλη μια ευκαιρία (עוד הזדמנות אחת), שהוקלט טרם מותו, והוא זכה למליון צפיות בתוך יומיים ול-20 מליון צפיות בתוך שבועות מעטים. ביום השנה למותו הועלה שיר נוסף ל-YouTube בשם Καράβια στο βυθό (סירות בתחתית / קרקעית) שזכה אף הוא ל-15 מיליון צפיות בתוך חודש אחד.

כוכבו של פנדלידיס דרך כברק וכשרונו הגדול, הן כיוצר והן כמבצע, הוכר על-ידי כולם – אנשי מקצוע ומעריצים לרוב. חבל שכך הלך הוא לעולמו בטרם עת ועצוב לראות את הקשר המוזר שבין שם אלבומו הראשון של פנדלידיס, ושם השיר הראשון בו, Αλκοολικές οι νύχτες (לילות אלכוהוליים) ובין המציאות ...

תרגם, כתב וערך: "הזהוב" מן המקורות הבאים:

https://el.wikipedia.org/wiki
/Παντελής Παντελίδης

https://en.wikipedia.org/wiki
/Pantelis_Pantelidisרשימת דיסקים אישיים

2012 Αλκοολικές οι νύχτες – לילות אלכוהוליים
2013 Ουράνιο τόξο που του λείπανε 2 χρώματα –
קשת בענן החסרה שני צבעים
2014 Πανσέληνος και κάτι - Εισ-Πνοή [Α' Μέρος] –
(ירח מלא ומשהו – שאיפת אוויר (חלק א
2015 Πανσέληνος και κάτι - Εκ-Πνοή [Β' Μέρος] –
( ירח מלא ומשהו – שאיפת אוויר (חלק ב
2016 Για Πάντα – ( לתמיד (אוסף של מיטב השירים

רשימת סינגלים:

2012 Βασίλης Καρράς / Παντελής Παντελίδης - Για τον ίδιο άνθρωπο μιλάμε - אנו מדברים על אותו אדם
2015 Της καρδιάς μου το γραμμένο – הגורל של ליבי
2016 Θυμάμαι – אני זוכר
2016 Άλλη μια ευκαιρία – עוד הזדמנות אחת
2017 Καράβια στο βυθό - סירות בתחתית


 
הדפסה הדפסה