יאניס פאריוס – Γιάννης Πάριος

יאניס פאריוס זכה ביוון לכינוי "זמר האהבה" ולא בכדי. מאז שנת 1969, עת החל להופיע בפני קהל, ועד עתה, שנת 2013, כתב, הלחין וביצע פאריוס מאות רבות של שירים, העוסקים באהבה על גווניה השונים. קולו המיוחד: נמוך, רך ומלטף לעיתים או גבוה ורועם, הפכו אותו בעיני רבים לזמר המתאים ביותר לסוג זה של שירים. פאריוס מקדיש את רוב זמנו ליצירה ולחיפוש אחר שירים חדשים ומסירותו זו לצד כישרונו העצום הם שהפכו אותו לחביב ההמונים, ששיריו מושרים בפי כל ואשר איננו צריך להיט תורן במצעד הפזמונים כדי לא להישכח.

יאניס פאריוס נולד ב-8 למרץ 1946 באי פארוס בן לחאראלמבוס וארת'אקוריס ולמארוסוס. שמו המקורי היה: יואניס וארת'אקוריס (Ιωάννης Βαρθακούρης). יאניס היה הבן הצעיר במשפחתו ולו ארבעה אחים: גאורגיה, הלני, אנה וניקוס. יאניס סיים את לימודי התיכון באי פארוס ואז עזב את האי ועבר לאתונה שם תכנן ללמוד רפואה. יאניס טוען בכל הזדמנות כי האי פארוס הוא המקום האהוב ביותר עליו ביקום ובשל אהבתו למקום שינה את שם משפחתו לפאריוס.

כדי להרוויח את לחמו מצא יאניס עבודה כפקיד קבלה במלון "סארוניס" ששכן ממול למועדון לילה ידוע באותה תקופה, מועדון "נראידה". באותו מלון, בו עבד פאריוס, התגורר מנצח התזמורת של המועדון, קוסטאס קלאבאס, ולאחר שהתוודע אל פאריוס הצעיר הצליח לשכנעו להצטרף לבית הספר למוסיקה שבהנהלתו.

אחד המורים בבית הספר למוסיקה היה יורגוס קאצארוס, אשר שמע את פאריוס שר בהזדמנות כלשהי והזמינו לבקר בביתו. פאריוס אכן ביקר בבית המורה ושם פגש את פית'אגוראס ואת אפוסטולוס קאלדארס, שהיו כבר אז מפורסמים וידועים כיוצרים רבי השפעה של הזמר היווני. ההיכרות עם שני ענקים אלה עזרה מאד לפאריוס בתחילת דרכו כזמר.

ימים ספורים לפני שפאריוס אמור היה להתחיל בהופעות ראשונות במועדון בשם "אודאון" הגיע אליו צו גיוס לצבא (ובכך התגשם בעצם אחד מחלומות הילדות שלו). לאחר שיחרורו מהצבא החל להופיע במקום קטן בפלאקה בשם "קאטאקומבי" (Κατακόμβη) בשכר של 25 דרכמות ללילה. לאחר זמן מה עבר פאריוס להופיע במקום בשם "טאבאניה" (Ταβάνια) עד שהגיע למועדון הנחשב יותר, "נראידה" (Νεράιδα).

במקביל להופעותיו במועדונים החל פאריוס להקליט בחברת Minos אשר הוציאה לאור את הדיסק הראשון שלו בשנת 1971 עם שירים שכתבו כמה ממכריו: פית'אגורס, אפוסטולוס קאלדארס, יורגוס מיצאקיס ואחרים. בשנת 1972 הכיר פאריוס את דינה מארקופולו, התחתן עימה ויחדיו הביאו לעולם שני בנים: את חאריס, שהפך לימים למלחין ולזמר, ואת ת'אנאסיס.

בשנת 1974 החל פאריוס להופיע במועדון "דילינה" (Δειλινά) בסלוניקי לצידם של יורגוס דאלארס, סטראטוס דיוניסיו, חאריס אלכסיו ודימיטרה גאלאני. הרכב מנצח זה הופיע על בימת המועדון במשך שלוש עונות רצופות. בשנת 1976 זכה פאריוס להצלחה ראשונה וחשובה באמצעות הדיסק Tora pia - Τώρα Πια, שנמכר ביותר מ-240,000 עותקים והפך את פאריוס לזמר מוכר ברחבי יוון. במהלך השנים הבאות עבד פאריוס עם יוצרים ידועים נוספים כדוגמת מאנוס לואיזוס, סטאברוס קויומטזיס ויאניס ספאנוס. בסיום העונה השלישית במועדון "דילינה" יצא פאריוס למסע הופעות מוצלח ביותר בקנדה וזמן מה לאחר מכן נפרד מאישתו הראשונה, דינה מארקופולו.

שנות השמונים של המאה ה-20 החלו מבחינתו של פאריוס ברגל ימין. בשנת 1982 יצא לשוק הדיסק Ta nisiotika - Τα Νησιώτικα, שבו שר פאריוס משירי האיים של הים האגאי, שאותם הוא כל כך אוהב. דיסק זה זכה להצלחה גורפת ביוון והוסיף אוהדים רבים נוספים למעגל המעריצים של הזמר. שיתוף פעולה בינו לבין יוצר יווני ענק בשם סטאברוס קסארחאקוס הוליד בשנת 1986 דיסק שהפך גם הוא ללהיט ענק, הדיסק Xarhakos /Parios - Ξαρχάκος / Πάριος.

דיסק נוסף משמעותי מאד בקריירה של פאריוס הינו דיסק ההופעה החיה, שיצא לשוק בשנת 1989. הדיסק I parastasi arhizi - Η Παράσταση Αρχίζει הוקלט בהופעה חיה במועדון "רקס" בסלוניקי בהשתתפות יאניס פאריוס, דימיטרה גאלאני וחאריס אלכסיו. לקראת סוף שנות ה-80 החל שיתוף פעולה מוצלח בין פאריוס למאריוס טוקאס שהוליד את הדיסק: San trelo fortigo - Σαν Τρελό Φορτηγό בשנת 1989 ואת הדיסק Ki ego mazi sou - Κι' Εγώ Μαζί Σου בשנת 1990. שני דיסקים אלה ביססו את מעמדו של פאריוס כזמר החשוב ביותר של שירי האהבה.

גם במישור האישי נחשבו שנות ה-80 משמעותיות מאד בחייו של פאריוס. בשנת 1986 התחתן פאריוס עם סופיה אליברטי ובשנת 1992 נולד בנם בכורם, מיכאליס. בשנת 1997 נולד בנם השני, ניקולאס, אולם שנה אחר כך התגרשו בני הזוג לאחר 12 שנים של נישואין. מאז ועד היום, פאריוס, זמר האהבה, התרועע עם נשים שונות הן מעולם עסקי המוסיקה והן כאלה שאינן מוכרות אך לא מיסד את יחסיו אף לא עם אחת מהן.

שיתוף פעולה בין פאריוס לסתאמאתיס ספאנודאקיס הוליד בשנת 1992 את הדיסק Epafi - Επαφή. באותה שנה יצא לשוק דיסק נוסף של שירי ניסיוטיקה, שירי האיים של הים האגאי, Ta nisiotika 2 - Τα Νησιώτικα 2. פאריוס כאמור איננו רק זמר אלא גם כותב שירים (מילים ולחן) מוכשר, שאת חלקם כתב עבור זמרים אחרים. בשנת 1994 החליט פאריוס לאסוף מקצת מן השירים הללו ולבצעם בעצמו וכך נוצר הדיסק הכפול Vios erotikos – Βίος Ερωτικός. דיסק מעניין אחר יצא לשוק בשנת 1995 ובו שרים יחדיו פאריוס ובנו, חאריס וארת'אקוריס. בדיסק זה, Parea me ton Hari - Παρέα Με Τον Χάρη, נכתבו מילות השירים ע"י פאריוס ואילו הלחנים והעיבודים נכתבו ע"י הבן, חאריס.

בנוסף להקלטת דיסקים אוהב במיוחד פאריוס את ההופעות בפני קהלים גדולים ולכן הוא מופיע או במועדוני לילה גדולים, או באולמות קונצרטים ותאטרון כדוגמת ה"מגארו מוסיקיס" וה"פאלאס" באתונה או באמפיתאטרון פתוח כדוגמת ה"הרודיון" שלמרגלות האקרופוליס באתונה. הופעה בלתי נשכחת מסוג זה נערכה ב-21 ביולי 2001 באמפיתאטרון שעל גבעת הליקאביטוס באתונה. בהופעה זו שר פאריוס משירי המלחין הנערץ, מיקיס ת'אודוראקיס, בליווי מקהלה ותזמורת ענקית ובהשתתפות ת'אודוראקיס. מופע זה הוקלט ויצא לשוק הן כ-DVD והן כתקליטור בשנת 2001 תחת השם O erotikos theodorakis - Ο Ερωτικός Θεοδωράκης.

את שנות ה-2000 פתח פאריוס בתנופת הופעות כשלצידו מופיעים אומנים ידועים מן השורה הראשונה ביוון. בתקופת החורף של שנת 2001-2 הופיע פאריוס יחד עם אנדוניס רמוס במועדון "דיוגניס סטודיו" (Διογένης Studio) באתונה ובחורף של שנת 2002-3 הופיע יחד עם אנה ויסי במועדון "פיבר" באתונה. הופעות בלתי נשכחות של פאריוס נערכו במועדון "יראודוס" (Ιερά Οδός) באתונה במהלך עונת החורף של שנת 2003-4. פאריוס הופיע אז יחד עם פסחאליס טרזיס ועם הכנר ניקוס חדזופולוס במופע אנרגטי מדהים ומהפנט, שאותיר את המאזינים המומים גם שעה ארוכה לאחר סיומו. בחורף הבא של שנת 2005-6 המשיך פאריוס להופיע ב"יראודוס" אך לצידו עמדה הפעם נאטסה ת'אודורידו.

בחורף של שנת 2008-9 חזר פאריוס להופיע על בימת מועדון "דיוגניס סטודיו" באתונה כשלצידו מרינלה. שנה לאחר מכן, בחורף 2009-10, החליט פאריוס כי הוא צריך זמר צעיר וסוחף המושך גם קהל צעיר יותר ולכן הופיע במועדון "פיבר" באתונה יחד עם ניקוס איקונומופולוס, שכוכבו החל לדרוך באותה תקופה. בחורף של שנת 2011-12 הופיע פאריוס במועדון "פילי אקסיו" (Πύλη Αξιού) שבסלוניקי יחד עם הלנה פאפאריזו.

בחודש פברואר 2012 העלה פאריוס על בימת ה"מגארו מוסיקיס" באתונה את המופע "מחזור האהבה", שבמהלכו ביצע שירי אהבה משנות ה-50 של המאה ה-20 ועד ימינו. המופע זכה להצלחה כבירה והוקלט בדיסק כפול בשם זה, O Kyklos Tou Erota – O Kύκλος Tου Έρωτα. בחודש דצמבר 2012 הופיע לראשונה פאריוס על בימת ת'אטרו "פאלאס" באתונה ושר משיריו הידועים.

בצעד מפתיע החליט פאריוס לצאת במופע חדש המוקדש לשירים, שכתב המלחין והזמר ואסיליס ציצאניס. ההופעות הראשונות נערכו על בימת ה"מגארו מוסיקיס" באתונה בחודש אפריל 2013 והן נחתמו לאחרונה במופע שנערך ב"הרודיון" שלמרגלות האקרופוליס באתונה ב-20 בספטמבר 2013. את רשימת ההופעות של פאריוס אחתום בהופעתו הראשונה בישראל, העתידה להיערך ב-10 באוקטובר 2013 בהיכל התרבות בתל אביב.

רשימת הדיסקים של פאריוס ארוכה ומרשימה ומצביעה על שנים רצופות של עבודה מסורה וחסרת לאות. פאריוס הופיע במקומות רבים ברחבי העולם בפני הפזורה היוונית כולל הופעות על בימות מכובדות כדוגמת ה"אלברט הול" בלונדון, ה"קרנגי הול" בניו יורק ובתאטראות ידועים בקנדה ובאוסטרליה. פאריוס נחשב לזמר מן השורה הראשונה ביוון והוא מצליח גם כיום להלהיב בשיריו צעירים ומבוגרים כאחד. אומרים שפאריוס החזיר למוסיקה היוונית את הרגישות ואת הרומנטיקה, שאבדו במקצת בשירים של תקופת הרבטיקה של המחצית הראשונה של המאה ה-20, ועל כך מכירים לו תודה רבים ביוון וברחבי העולם.

תרגם, כתב וערך: "הזהוב" מן המקורות הבאים:

http://en.wikipedia.org/wiki
/Yiannis_Parios

http://www.ishow.gr/personBio.asp?guid
=19A3E8CE-4DBA-4E98-B696-BA5AACB3A752

http://www.kleisetrapezi.gr
/artist_2592_parios-giannis.html

http://www.discogs.com/artist
/Yannis+Parios

http://www.reocities.com/paris/salon
/7556/parios_biography.htm

http://www.eros-erotas.grרשימת דיסקים אישיים

1971 Yiannis Parios - Γιάννης Πάριος (Μinos)
1972 Ti theleis na kano - Τι Θέλεις Να Κάνω (Minos)
1973 Anthropina kai kathimerina - Ανθρώπινα Και Καθημερινά (Minos)
1973 Pou tha paei pou - Που Θα Πάη Που (Minos)
1975 Erhontai stigmes - Έρχονται Στιγμές (Minos)
1976 Tora pia - Τώρα Πια (Minos)
1977 Mi fevgeis mi - Μη Φεύγεις Μη (Minos)
1978 Na giati se agapisa - Να Γιατί Σ΄Αγάπησα (Minos)
1979 Tha me thymitheis - Θα Με Θυμηθείς (Minos)
1980 Se hreiazomai - Σε Χρειάζομαι... (Minos)
1981 Ena gramma- Ένα Γράμμα (Minos)
1982 Ta nisiotika - Τα Νησιώτικα (Minos)
1983 Otan vradiazi – Όταν Βραδιάζει (Minos)
1984 Pio kali i monaksia - Πιο Καλή Η Μοναξιά (Minos)
1985 Ego kai esy- Εγώ Κι Εσύ (Minos)
1986 Xarhakos /Parios - Ξαρχάκος / Πάριος (Minos)
1987 I megaliteres epityxies tou -
1987 Ola gia ton erota - Όλα Για Τον Έρωτα (Minos)
1988 Pistos… - Πιστός ... (Minos)
1988 Ta erotika tou '50 - Τα Ερωτικά Του 50 (Minos)
1989 San trelo fortigo - Σαν Τρελό Φορτηγό (Minos
1990 Ki ego mazi sou - Κι' Εγώ Μαζί Σου... (Minos)
1991 Epithesi agapis - Επίθεση Αγάπης (Minos)
1992 Ta nisiotika 2 - Τα Νησιώτικα 2 (Minos)
1992 Epafi - Επαφή (Minos)
1993 Panta erotevmenos - Πάντα Ερωτευμένος (Minos)
1994 Vios erotikos – Βίος Ερωτικός (Minos)
1995 Parea me ton Hari - Παρέα Με Τον Χάρη... (Minos)
1996 I monaksia mes ap ta matia mou – Η Μοναξιά Μεσ' Απ΄Τα Μάτια Μου (Minos)
1996 I Gineka ke O Erotas - Η Γυναίκα Και Ο Έρωτας (Minos – EMI)
1997 Tipsis - Τύψεις (Minos)
1998 Tosa grammata – Τόσα Γράμματα (Minos)
1999 Dose mou ligaki ourano - Δώσε Μου Λιγάκι Ουρανό (Minos)
2000 Epta ken a prosechis - Επτά και να προσέχεις (Minos)
2000 Odiporos Aisthimaton - Οδοιπόρος Αισθημάτων (Difono Magazine)
2001 O erotikos theodorakis - Ο Ερωτικός Θεοδωράκης (Minos - EMI)
2001 Alli mia for a - Άλλη Μια Φορά (Minos - EMI)
2002 Mia varka na pas apenanti - Μια Βάρκα Για Να Πας Απέναντι (Minos)
2003 To kalo pou sou thelo - Το Καλό Που Σου Θέλω (Minos – EMI)
2003 Mia sinithismeni mera - Μια Συνηθισμενη Μέρα (Minos – EMI)
2005 De gyrizo piso - Δεν Γυρίζω Πίσω (Minos – EMI)
2006 Ta dueta tou erota – Τα Ντουέτα Του Έρωτα (Minos – EMI)
2008 Pou pame meta - Που Πάμε Μετά (Minos – EMI)
2009 Symperasma ena - Συμπέρασμα Ένα (Minos – EMI)
2010 Ta kommatia ths psyxhs mou - Τα Κομμάτια Της Ψυχής Μου (Minos – EMI)
2012 O Kyklos Tou Erota – O Kύκλος Tου Έρωτα (Minos – EMI)

רשימת דיסקים בהשתתפותו

1974 Aspro mavro - Άσπρο Μαύρο (Minos)
1982 Mila mou apla - Μίλα Μου Απλά (Minos)
1985 Mia vradia metaxi mas - Μια Βραδιά Μεταξύ Μας (Minos)
1987 Sti leoforo tis agapis - Στη Λεωφόρο Της Αγάπης (Minos)
1987 Mia zoi sta piano bar - Μια Ζωή Στα Piano Bar (Minos)
1989 I parastasi arhizi - Η Παράσταση Αρχίζει (Minos)
1989 Ta loia tis agapis - Τα Λόγια Της Αγάπης (Minos)

רשימת DVDs

2002 O erotikos Theodorakis - Ο Ερωτικός Θεοδωράκης - Live Στο Λυκαβηττό (Minos EMI)
2004 Yiannis Parios 1991-2003 - Γιάννης Πάριος 1991-2003 (Minos – EMI)


 
הדפסה הדפסה