אלקיסטיס פרוטופסלטי - Άλκηστις Πρωτοψάλτη

אלקיסטיס פרוטופסלטי נולדה באלכסנדריה שבמצרים להורים ממוצא יווני. אביה היה יליד אסיה הקטנה ואימא נולדה באי כיוס שבים האגאי. אמא קראה לה בשם היווני העתיק "אלקיסטיס" בניגוד לעמדת שאר בני המשפחה. למרות זאת, כדי לרצות את הסבתא שלה ניתן לה השם "סבסטי". שם משפחתה המקורי של אלקיסטיס הינו "Atikiuzel". כך גדלה לה הילדה, שהייתה בת יחידה, בבית על גדות הסואץ - ילדה שובבה שלדברי אימא עשתה בדיוק הפוך ממה שציפו ממנה. כבר בגיל צעיר שיחקה בכדורגל עם החברים הבנים ונמשכה לאתלטיקה וביחוד לספורט הריצה.

בשנת 1962 כשהייתה אלקיסטיס בת 7, נאלצה משפחתה לעזוב את מצרים עקב המצב במצרים והיא חזרה ליוון תחילה לאתונה ואחרי כן גרה במקומות שונים. בימי ביה"ס התיכון עסקה אלקיסטיס בריצות ל-100 מ' ול-400 מ' והייתה בטוחה שעם סיום הלימודים תמשיך לעסוק באתלטיקה באופן מקצועי. הכל הלך למיישרין עד שאביה, אותו אהבה אלקיסטיס במיוחד, הלך לעולמו עקב ארוע מוחי פתאומי. לדבריה ארוע זה הביא להתבגרות מהירה. עם סיום לימודיה הציע לה חבר להתחיל לשיר ואף הפנה אותה לאדם בשם דימוס מוציס כדי שייבחן אותה. לדבריה, זהו האיש שהפך למורה הדרך שלה, לדמות המפתח בחייה החדשים. הוא היה זה שקרא לה בשם החדש "פרוטופסאלטי" והחל לצרפה להופעותיו במועדונים שונים.

בשנת 1975, בגיל 18, שרה אלקיסטיס משירי קאבאפיס, ספריס, קאריוטאקיס וריצוס במסגרת המופע "Tetralogia". במהלך התקופה 1975-76 הופיעה פרוטופסאלטי בשני מועדונים ברובע פלקה שבאתונה - "Aposperida" ו-"Lydra". בשנת 1976 החלה פרוטופסאלטי לעבוד עם איליאס אנדריאופולוס וכך יצא לאור התקליט הראשון שלה "Kyklos Seferi", שבו היא שרה יחד עם הזמר ניקוס קסילוריס.

במהלך שנת 1976 עבדה פרוטופסאלטי עם דימוס מוציס על המופע "Ergatiki Symfonia" (הסימפוניה של הפועלים) והופיעה במספר קונצרטים עם סטאברוס קסארחאקוס. התקליט הראשון שלה ביחידות יצא לאור בשנת 1977 ונקרא "Apla tragoudia" (שירים פשוטים). שנה אחר כך היא החלה להופיע לצידו של הזמר אנטוניס קאלויאניס במועדון "Epifania". באותה שנה אף הופיעה בקונצרט בליקאביטוס יחד עם קאלויאניס וגרגוריס ביציקוציס.

בשנת 1979 יצאה אלקיסטיס במופע ברחבי יוון בשם (מכתבים למקריאני) "Gramata sto Makrygiani". באותה שנה היא מקליטה יחד עם דיוניס סאבופולוס אלבום בשם "Rezerva". בשנת 1980 יוצא לשוק תקליט נוסף שלה בשם "Maniatika". בתקופה 1981-3 יצאו לאור שלושה תקליטים נוספים:
1. "Alkistis Protopsalti" ובו שירים של מיקיס תיאודוראקיס, איליאס
אנדראופולוס ולוקיאנוס חילאידוניס בשנת 1981,
2. "Fragma" (קיר, חומה) בשנת 1981,
3. "Telos den echei to tragoudi" (השיר אין לו סוף) בשנת 1982.

שנת 1984 היא שנה חשובה בקריירה של פרוטופסאלטי שכן במהלכה יצאו לשוק שני תקליטים: "Prosanatolismoi" - שירים שכתב זוכה פרס נובל אודיסיאס אליטיס ומוזיקה של יאליאס אנדריאופולוס והתקליט השני,
"Exodos Kindynou" - שירים שכתבה לינה ניקולאקופולו ומוזיקה של יאניס ספאנוס. בשנת 1985 "פוגש" קולה של פרוטופסאלטי חומרים שכתב סטאמאטיס קראונאקיס בתקליט בשם "Kykloforo ki Oploforo", תקליט שהפך לרב-מכר ונמכר ב-70000 עותקים.

בתקופה 1986-7 הוסיפה פרוטופסאלטי לרשימת התקליטים שלה עוד ארבעה:
1. "Paei i agapi mou" (אהובי הלך) בשנת 1986,
2. "Lysistrati" בשנת 1986,
3. "Leoforos A" - הקלטה של הופעה חיה יחד עם אלפטריה ארבאניטאקי וקוסטאס גאנוטיס ששרו משירי לינה ניקולאקופולו, סטאמאטיס קראונאקיס ואחרים. תקליט זה יצא אף הוא לשוק בשנת 1986.
4. תקליט רביעי הוא בעצם תקליטו של דאלארס "Latin" שבו שרה פרוטופסאלטי את השיר "Mambo Brazileiro".

בשנת 1988 יצא לאור תקליט חשוב נוסף שלה "Dikaioma". ובשנת 1989 במקביל לעבודתה עם סטאמאטיס קראונאקיס בתקליט "Dyo vimata apo tin ammo" (שני צעדים מהחול) היא השתתפה בתקליטו של אנטוניס קאלויאניס "Ti ora nanai" שיצא לאור בשנת 1989. שנה לאחר מכן בעקבות מופע מוצלח יצא לשוק הדיסק "Leoforos B".

בשנת 1991 יצא לשוק הדיסק "Paradechtika" המתבסס על שירים, שכתב גוראן ברגוביץ' במקור לסרט "זמן הצוענים". לינה ניקולאקופולו כתה את המילים למוזיקה הנפלאה. דיסק זה זכה להצלחה מדהימה ומכר מעל 150000 עותקים. הבציר של שנת 1992 מזכה אותנו בשני דיסקים נוספים: (השיר הערום) "To tragoudi gymno" והשני דיסק כפול "ZOOM 91-91" הקלטת המופע החי שלה במועדון "זום" שבפלקה.

בשנת 1993 יצא לאור עוד דיסק חשוב משלה "Anthropon Erga" (עבודות האדם) מוזיקה של קראונאקיס למילים של ניקולאקופולו. הדיסק זכה שוב בהצלחה רבה. באותה תקופה כותבים אלה יחד עם יליאס מארוסוליס ואלקיסטיס הופכים את אזור "גאזי" באתונה למרכז של מופעים מוזיקאלים ומעלים את המופע, שזכה לשם "Antropon Erga", שם וברחבי יוון (מעל 190 הופעות) וכן גם בניו-יורק.

ב-17 לספטמבר 1994 מופיעה פרוטופסאלטי בהרודיון כשהיא שרה בדרכה המיוחדת מיצירותיו של איליאס אנדריאופולוס: "Prosanatolismoi", "Laika Proastia" ו-"Gramata sto Makryianni". בשנת 1995 השתתפה בשני דיסקים של קראונאקיס והופיעה במופע "Ta paidia tis Peiraios" שעלה באתונה בבימויו של אנדריאס ווצינאס. בשנת 1996 הועלה מופע זה במועדון "פיקס" שבסלוניקי. הצעד הבא שלה הוא המופע "Rodon Live" שעלה במועדון "רודון" באתונה.

בשנת 1997 יצא לשוק הדיסק "San Ifestio" (כמו הר געש מתפרץ) - מוזיקה של ניקוס אנטיפס למילותיה של מי אם לא לינה ניקולאקופולו. הדיסק זיכה אותה בדיסק פלטינה בתוך שלושה חודשים בלבד. מופע באותו שם עלה בפברואר 1998 בתיאטרון העירוני של פיראוס. בחודש מאי אותה שנה עבר המופע לסלוניקי ובמהלך הקיץ של אותה שנה סובב המופע ברחבי יוון .

בתחילת שנת 1999 חזרה אלקיסטיס להופיע בתיאטרון העירוני של פיראוס ובחודש מרץ יצאה לסיור ברחבי העולם: היא הופיעה בישראל בהיכל התרבות, באמסטרדם, בגרמניה, צרפת, בלגיה, ספרד ודנמרק. בשנה זו יצא הדיסק המתעד את המופע החי הזה "San Ifestio pou Xypna - Live". בחודש מרץ 2000 יצא לשוק הדיסק "Universe Spheres" ובמהלך השנה היא הופיעה בחודש מאי בלונדון (תיאטרון פאלאס), ביולי באמפי-תיאטרון העתיק של אפידאורוס, בקוס, בסלוניקי ובספרד.

לקראת החורף של שנת 2000 החלה אלקיסטיס להופיע במועדון "דיוגניס סטודיו" שבאתונה עד לסוף חודש ינואר 2001 ואז יצאה להופעות בספרד, בקובה, סלוניקי שוב ישראל וקפריסין. במהלך הקיץ סבבה פרוטופסאלטי ברחבי יוון. אגב בחודש אפריל 2001 חזרה אלקיסטיס לאחר 40 שנים לבקר במקום הולדתה, אלכסנדריה. בחודש אוקטובר 2001 השתתפה בפסטיבל אתני וג'ז באתונה. בחודש ינואר 2002 הופיעה אלקיסטיס ב"מגרון" (היכל המוזיקה של אתונה) בשלוש הופעות מצויינות.

בחודש אוקטובר 2002 ולמשך כל החורף הופיעה אלקיסטיס במופע משותף עם אנטוניס רמוס במועדון "פיראוס 130", מופע מושקע ביותר ומבוקש ע"י הצעירים באתונה. בשנה 2002 גם יצא לאור דיסק נוסף שלה "Secrets of the sea" (סודות הים). דיסק נוסף יצא לשוק בשנת 2004 בשם "Na se blepw na gelas". בשנת 2005 הופיעה אלקיסטיס יחד עם דימיטרה גאלאני במועדון "ווקס" באתונה.

תרגם, כתב וערך: "הזהוב" מן המקורות הבאים:

http://users.forthnet.gr/klm/iredot
/enframes/frames.html

http://www.alkistisprotopsalti.gr 
הדפסה הדפסה
 

 אלקיסטיס פרוטופסלטי ודימיטרה גאלאני