לאורך השנים שחלפו ביקרנו במקומות שונים ברחבי יוון וצברנו חוויות שונות אותן העליתי על הכתב כסיפורים קצרים, המובאים כאן להנאתכם. נשמח לקרוא את התרשומתכם ואף סיפורים קצרים משלכם.

פטרון האי קורפו - ספירידון הקדוש

בחלק העתיק של העיר קורפו עומדת כנסיית ספירידון הקדוש. הכנסיה נבנתה בשנת 1590 וכשנכנסים לתוכה מגלים שני דברים מעניינים. ראשית תיקרת הכנסיה אותה רואים בתמונה המצורפת מקושטת בציורים, המתארים אירועים הקשורים בספירידון הקדוש. שנית, בחדר צדדי מונח ארון קבורה עשוי כסף ובתוכו נתונה גוויה חנוטה בצבע שחור - גוויתו של ספירידון הקדוש הנחשב לפטרון האי ולמגינו.

ספירידון היה הבישוף של קפריסין בשנת 320 לספירה ומשהלך לעולמו חנטו אותו כמה ממוקיריו והבריחו את הגוויה לעיר קונסטנטינופול שהייתה בירת הממלכה הביזאנטית. משנפלה העיר בידי התורכים הבריחו מספר פליטים את הגוויה עימם. שרידי הקדוש הובאו לקורפו רק בשנת 1489 ומאז הפך לקדוש כשהמסורת באי מייחסת לו נפלאות כגון הצלת האי ממגיפות דבר בשנת 1553 ובשנת 1630 וכן הצלת האי מכיבוש ע"י התורכים בשנת 1716.

אנשי האי הם אנשים דתיים מאד ומרגישים קרובים מאד אל הקדוש. ארבע פעמים במהלך השנה עורכים בני האי תהלוכות לכבודו של הקדוש. תזמורות מכל רחבי האי נאספות בקורפו העיר, הגוויה החנוטה מוכנסת לתוך ארון נישא שיש לו חלונות והוא נישא ברחבי העיר בליווי נכבדי המקום ואנשי הכמורה. גברים רבים באי נקראים ספירוס על שם הקדוש ובימי א' עולים רבים לכנסיה כדי להתפלל ולבקש בקשות מספירידון הקדוש.

יום אחד כך מספרים, הגיעה בחורה צעירה, יפה וחטובה אל הכנסיה כדי לשטוח את בקשותיה בפני הקדוש. היא הייתה לבושה בחצאית מיני קצרצרה, חולצה הדוקה שהבליטה את חמוקיה ומשנכנסה אל הכנסיה עצרו את נשמתם זקני המקום ומשרתי הקודש. הקדוש החנוט שוכב לו בארון הכסף ורק רגלו השחורה, הנתונה בנעל בית גלויה לעין הבאים. הנערה התפללה ושטחה את בקשותיה בפני הקדוש וכמנהג המקום התכופפה כדי לנשק את רגלו של ספירידון.

מה אספר לכם ידידי, המראה שנגלה לזקני המקום ולמשרתי הקודש היה מדהים וגרם לליבותיהם להחסיר פעימה. ומשהתאוששו אמרו האחד לחברו: "אכן קדוש הוא ספירידון והנה זכינו גם אנו לראות עוד נס מניסיו".

שלכם הזהוב

נ.ב. את הסיפור על הצעירה שמעתי לראשונה מירון אנוש היודע לספרו יפה עוד יותר.

כנסיית ספירידון הקדוש - האולם הראשי
כנסיית ספירידון הקדוש - האולם הראשי

כנסיית ספירידון הקדוש
כנסיית ספירידון הקדוש