לאורך השנים שחלפו ביקרנו במקומות שונים ברחבי יוון וצברנו חוויות שונות אותן העליתי על הכתב כסיפורים קצרים, המובאים כאן להנאתכם. נשמח לקרוא את התרשומתכם ואף סיפורים קצרים משלכם.

הגיל הוא סתם מספר (ערב לזכרו של יאניס פאפאיואנו)...

חודש ינואר 2016. קר מאד באתונה אך בלב שמחה גדולה על שהצלחנו שוב להגיע אל העיר במטרה ליהנות ממספר מופעי מוזיקה מחממי לב. אחד המופעים נערך במועדון קטן, סמוך לרובע פסירי באתונה, שם החליטו להעלות ערב משירי יאניס פאפאיואנו (*) בהשתתפות בנו, אנדוניס פאפאיואנו המזמר לעיתים, הזמרים: לילי ריצוני וקוסטאס דומוליאקס ובליווית מספר נגנים מוכשרים. האווירה במועדון הייתה נעימה מאד כאשר בין הבאים היו בני משפחות הזמרים לצד אנשים מבוגרים, הזוכרים ומכירים את שירי פאפאיואנו, ונשים צעירות שהגיעו ללא גברים כדי לחגוג לאחת מהן יום הולדת.

הזמרים והלהקה שרו משירי פאפאיואנו והקהל שר עימם כשמידי פעם קם מישהו לרקוד זיבקיקו לקול מחיאות הכפיים של הסובבים אותו במעגל המעודדים. הנשים בקהל הפליאו בריקודי הציפטטלי ומספר זוגות היטיבו לרקוד את ריקוד האפטאליקו, המזכיר קרב תרנגולים. אוכל טעים הוגש לשולחנות והסועדים היטיבו את ליבם ביין מקומי, שתמיד עוזר בפריצת מחסומים ובשחרור מעצורים.

קצת אחרי חצות עלה לבמה אחד המוזמנים ונשא דברים לזכרו של פאפאיואנו ומשסיים את דבריו המשיכו הזמרים בשירתם הנעימה והמקצוענית. לפתע הבחנו בסערה קטנה ליד שולחן משפחת פאפאיואנו. אורחים לא צפויים החלו לזרום אל המקום ולאחר חיבוקים ונשיקות הוזמנו אחר כבוד אל הבמה. אחד האורחים הראשונים היה זמר מוכר בשם דימיטריס קונדויאניס, אשר סיים את הופעתו במועדון אחר ובא לחלוק כבוד לזכרו של פאפאיואנו. קונדויאניס עלה אל הבמה ושר, כך ללא הכנות מיוחדות או חזרות, מספר שירים משל פאפאיואנו. הקהל אהב מאד את המחווה והריע בקול רם לזמר הוותיק.

מיד לאחר מכן הוזמן אחר כבוד לבמה זמר אחר, ואסיליס לקאס, שהגיע אף הוא לאחר הופעה במקום אחר. יחד עם לקאס הוזמן אל הבמה נגן בוזוקי מופלא בשם פאנאיוטיס סטרגיו, שהגיע אף הוא בהפתעה אל המועדון. סטארגיו מנגן באופן מופלא עלי בוזוקי וללא הכנות מיוחדות השתלב עם נגינת הלהקה ופצח בטקסימי מיוחד לאחד משירי פאפאיואנו. ואסיליס לקאס שר בפאתוס כהרגלו וסטארגיו הפליא בנגינה של קטעי סולו מיוחדים, המשנים לחלוטין את השירים ומוסיפים להם תיבול מיוחד ולא צפוי.

ואסיליס לקאס ירד מן הבמה ואז הזמין בהתרגשות רבה אנדוניס פאפאיואנו את יוטה יאנה אל הבמה. הקהל מסביבנו הביע התרגשות רבה ואני, לבושתי, לא ידעתי על מי מדובר ועל מה המהומה. אל הבמה עלתה אישה צנומה עם פנים מקומטות מזיקנה אך עם שיער ארוך ויפה כשל אישה צעירה. היא לבשה מכנסיים שחורות והדוקות, חולצה שחורה, מטפחת שחורה לראשה ועל ידיה היא ענדה מספר צמידים. יוטה פנתה אל הקהל, נשאה בקולה הצרוד מספר דברים בשבחו של יאניס פאפאיואנו, שאותו הכירה באופן אישי בימים עברו, ותיאמה עם נגן הבוזוקי, סטארגיו, את השיר שבכוונתה לשיר. הלהקה התחילה לנגן את השיר במקצב הזיבקיקו הכבד ויוטה רקעה ברגליה בחוזקה וביצעה את השיר בקול חזק ובדרך הגשה מיוחדת במינה.

יוטה יאנה שרה את שירו של יאניס פאפאיואנו "פתחי פתחי"
(Άνοιξε άνοιξε).


שקט השתרר ברחבי המועדון, הרועש בדרך כלל מקולות החוגגים במקום. קולה של יוטה עלה והתחזק ופניהם של פאנאיוטיס סטארגיו ואנדוניס פאפאיואנו הביעו את הערכתם הרבה לזמרת הוותיקה. עם סיום השיר הראשון כרעה ברך יוטה על הבמה, שלפה מפוחית פה והתחילה לנגן טקסימי מדהים לאחד השירים המוכרים ביותר ביוון, "שיר מינורי של שחר" (Το μινόρε της αυγής). הקהל היה בהלם מוחלט ולא נשמע קול רחש מסביב. קול מפוחית הפה התגבר ועלה על צלילי הבוזוקי של סטארגיו ומילא את חלל המועדון. בסוף הטקסימי, שנמשך מעל 3 דקות, המשיכה יוטה לשיר את בתי השיר וזכתה למחיאות כפיים עצומות בסיומו. ואני, ששמעתי את השיר בביצועים רבים ושונים כל כך, הבנתי באחת כי זכיתי לשמוע את הביצוע הטוב ביותר והמרגש ביותר, לדעתי.

יוטה יאנה שרה את שירו של מינוס מאצאס "שיר מינורי של שחר"
(Το μινόρε της αυγής)


ככה, ללא תכנון ובהפתעה, הצליח מופע פשוט לזכרו של מלחין ומבצע נפלא, שהלך לעולמו מוקדם מידי אך השאיר לנו את שיריו היפים לעולמי עד, להפוך לאירוע מיוחד שייזכר על-ידינו למשך שנים רבות. במיוחד נזכור את הזמרת המופלאה, אשר הוכיחה כי הגיל הוא באמת רק מספר ואם רק נרצה מאד, ונהיה בריאים, נוכל להמשיך ולחיות חיים מלאים גם בגיל 80 ואף מעבר לו...

"הזהוב".
ינואר 2016


(*) יאניס פאפאיואנו היה זמר ומלחין יווני שלזכותו מעל 800 שירים שכתב ביניהם השיר הידוע "בטרם עלות השחר" (Πριν το χάραμα). פאפאיואנו נולד בשנת 1913 בעיר קיוס שבאסיה הקטנה. בגיל שנתיים נפטר אביו ובגיל 9, בעקבות גירוש משפחות ממוצא יווני מאסיה הקטנה ליוון, עבר להתגורר עם אימו וסבתו באי סאמוסת'ראקי שבצפון הים האגאי. מאוחר יותר הם עברו לפיראוס היכן שהתגוררו שאר בני משפחתם. בגיל צעיר מאד זנח פאפאיואנו את לימודיו עקב המצב הכלכלי הקשה ועבד בעבודות כפיים שונות.

בשנת 1928 החל לנגן במפוחית פה אולם לאחר פציעה קשה תוך כדי משחק כדורגל עבר לנגן במנדולינה, שאותה קנתה לו אימו בתקווה שלא יחזור למגרש הכדורגל. זמן מה לאחר מכן שמע לראשונה נגינת בוזוקי באחת הטברנות שבפיראוס וחייו השתנו באחת. פאפאיואנו למד לנגן על בוזוקי והחל להופיע באופן מקצועי לצד זמרים ידועים כואמואקאריס, ציצאניס ואחרים.

פאפאיואנו נהרג בבוקר יום ה-3 באוגוסט 1972 בתאונת דרכים בגיל 58 וחברו, ציצאניס, כתב שיר מיוחד לזכרו, "שיר ליאניס" (Το τραγούδι του Γιάννη) שאותו ביצעה לראשונה פולי פאנו.

(*) יוטה יאנה נולדה לפני כ-83 שנים והופיעה במהלך חייה לצידם של זמרים ידועים וטובים. היא נודעה בנגינתה המופלאת עלי מפוחית ורק כשהייתה בת 80 יצא לשוק הדיסק הראשון שלה. למרות גילה המופלג ממשיכה יוטה גם היום להופיע במועדונים קטנים באתונה וזוכה להערכה רבה על ביצועי השירים בדרכה המיוחדת.


המלחין והזמר יאניס פאפאיואנו
המלחין והזמר יאניס פאפאיואנו

הזמרת יוטה יאנה ומפוחית הפה
הזמרת יוטה יאנה ומפוחית הפה

הזמרת יוטה יאנה ומפוחית הפה

פאנאיוטיס סטארגיו עם הבוזוקי ומימינו אנדוניס פאפאיואנו
פאנאיוטיס סטרגיו עם הבוזוקי ומימינו אנדוניס פאפאיואנו