לאורך השנים שחלפו ביקרנו במקומות שונים ברחבי יוון וצברנו חוויות שונות אותן העליתי על הכתב כסיפורים קצרים, המובאים כאן להנאתכם. נשמח לקרוא את התרשומתכם ואף סיפורים קצרים משלכם.

"הבלדה על מאוטהאוזן" – יצירה נצחית

יאקובוס קאבאנליס (Ιάκωβος Καμπανέλλης) - ניצול מחנה הריכוז מאוטהאוזן, שהוקם באוסטריה בימי מלחמת העולם השנייה, היה סופר, משורר ומחזאי יווני. לאחר שחרורו ממחנה הריכוז כתב יאקובוס ספר על קורותיו שם וכן ארבעה שירים, המתמצתים פרקים מסוימים בספר. את השירים הללו הלחין מיקיס ת'אודוראקיס ומאז הם נודעו בשמות: "הבלדה על מאוטהאוזן" או "הטרילוגיה של מאוטהאוזן".

היצירה המשותפת הוצגה לראשונה באתונה בדצמבר 1965 ובשנת 1967 היא הוצגה בלונדון בשעה שת'אודוראקיס עצמו היה נתון בכלא, שאליו הושלך ע"י החונטה הצבאית שהשתלטה באותה שנה על יוון. בחודש מאי 1988 הוצגה היצירה בתחום מחנה הריכוז מאוטהאוזן בנוכחות הקנצלר האוסטרי ועשרות אלפי אנשים. ת'אודוראקיס ניצח על התזמורת ואת השירים שרו: ביוונית – מריה פארנדורי, בגרמנית – גיזלה מאי ובעברית – אלינוער מואב.

מריה פארנדורי הייתה לאורך שנים המבצעת האולטימטיבית של שירי הבלדה אולם הפעם אני מבקש להביא בפניכם ביצוע נדיר של השיר הראשון בטרילוגיה, "שיר השירים" (Άσμα Ασμάτων). את השיר ביצעה הלני ויטאלי הנהדרת בהופעה, שנערכה בחודש יולי 2015 בחצר ה"מגארו מוסיקיס" באתונה במסגרת חגיגות יום ההולדת 90 של המלחין. כל מילה מיותרת לטעמי....


הלני ויטאלי שרה את השיר: "שיר השירים"
(Άσμα Ασμάτων)


בסיום המופע הושר השיר בשנית אולם הפעם בשלוש שפות: ביוונית – הלני ויטאלי, בגרמנית - קוסטנדין וקרו ובעברית – לינה אורפאנו. שימו אוזן...המשורר: יאקובוס קאבאנליס
המשורר: יאקובוס קאבאנליס

המלחין: מיקיס ת'אודוראקיס
המלחין: מיקיס ת'אודוראקיס

הלני ויטאלי
הלני ויטאלי