לאורך השנים שחלפו ביקרנו במקומות שונים ברחבי יוון וצברנו חוויות שונות אותן העליתי על הכתב כסיפורים קצרים, המובאים כאן להנאתכם. נשמח לקרוא את התרשומתכם ואף סיפורים קצרים משלכם.

רגעי עדנה מפתיעים עם מריוס פרנגוּליס

בלב רובע ה"פלאקה" שבאתונה מצויה כיכר גדולה שבמרכזה גינת נוי, ספסלים, קיוסק קטן וטלפון ציבורי ומסביב לכיכר שוכנים בתי קפה ומסעדות, המציעים מכל טוב למטיילים באזור. בימי הקיץ החמים פרוסים שולחנות קטנים, כסאות וספות מסביב לכיכר, מחוץ לבתי הקפה והמסעדות, ומהווים מוקד משיכה למטיילים המחפשים מקום להירגע ולהשקיף, ככה סתם, על העוברים והשבים. המקום שוקק חיים בכל שעות היום וגם בשעות הקטנות של הלילה ואולם בלילות החורף של פברואר קר מאד באתונה והמטיילים באזור מוצאים מפלט מן הקור בתוך בתי הקפה ומותירים את הכיכר שוממת במקצת.

הכיכר היפה מצויה במרכזו של רחוב קידאת'ינאון (Kidathineon), המחבר את רח' אדריאנו, המוכר לכל התיירים המגיעים לאתונה בשל חנויות המזכרות שלאורכו, עם רח' פיללינון, היוצא מכיכר סינדגמה. רחוב קידאת'ינאון משמש אכסניה לשני מועדונים ידועים: "זום" ו"זיגוס" וכן למוזיאון לאומנות יוונית עממית. הכניסה אל מועדון "זיגוס", שבו התארחו אלקיסטיס פרוטופסאלטי ולהקת "טריפונו", הינה ממש מן הכיכר היפה כך שניתן לאכול דבר מה לפני המופע ולהגיע אליו רגועים וטובי לב.

היה לילה קר במיוחד ביום א' ה-11 בפברואר 2008 אך במועדון "זיגוס" היה חם מאד תודות לחגיגה, שהתנהלה במקום בניצוחה של פרוטופסאלטי הדינאמית. פרוטופסאלטי שרה במרץ רב כשהיא קופצת ורוקדת ולעיתים אוחזת בגיטרה חשמלית ומנגנת קטעי סולו מפתיעים להנאת הקהל, שהגיב בשירה רמה ובריקודים במעברים הצרים. לפתע הבחינה פרוטופסאלטי במריוס פרנגוליס*, היושב בקהל לצד מספר חברים. היא עצרה את מהלך ההופעה וביקשה ממנו להצטרף אליה אל הבימה כדי לשיר עימה. מריוס הינו חתיך הורס, כפי שניתן להתרשם מן התמונות, וכשעלה אל הבימה לבוש במכנסי גי'נס ובז'אקט תואם השתוללו הבנות כולן. שקט השתרר באולם הגדול כשהחלו השניים לשיר. מריוס התיישב על כיסא מוגבה ואלקיסטיס התיישבה על אותו כיסא לידו וכך, כשהם מחובקים וקרובים, שרו שני דואטים בשילוב מדהים של קולות נפלאים. היו אלה כמה רגעים של חסד ועדנה אך בהחלט לא האחרונים באותו לילה.

עם סיום המופע, לערך בשעה 02:00 בבוקר, יצא הקהל אל כיכר הפלאקה הקרה ומיהר לביתו. אנו התעכבנו מעט כדי לשוחח עם אלקיסטיס ומנהלת העסקים שלה וכשיצאנו נותרו רק בודדים בכיכר. פרנגוליס יצא לפנינו כשהוא עטוף במעיל עור שחור וארוך ומיד בצאתו אל הכיכר עצרה אותו אישה לבושת שחורים בעלת חזות ברורה של צוענייה. היא פנתה אליו בהתרגשות רבה וסיפרה לו כי כשהייתה צעירה יותר למדה אף היא לשיר אופרה אך נאלצה להפסיק לשיר בשל בעיות במיתרי הקול. כדי לשכנעו באמיתות הסיפור, החלה לפתע לשיר בקול חזק ונעים שיר אהבה נפוליטאני ידוע, "או סולה מיו". ללא היסוס הצטרף פרנגוליס מיד אליה בקולו היפה והחזק וכך, בלב הפלאקה השוממת בלילה קר במיוחד של חודש פברואר, עמדו שניהם ושרו בקולי קולות את השיר היפה בעוד אנו צופים במחזה המוזר ונהנים לנו מעוד כמה רגעי עדנה מפתיעים שהעניק לנו זמר גדול, צנוע ומדהים.

שלכם כרגיל, הזהוב.
פברואר 2008

* מריוס פרנגוליס מוכר כזמר אופרה מוכשר ומצליח שלצד הופעות מוצלחות עם תזמורות פילהרמוניות מופיע גם במועדונים רגילים כדוגמת הופעותיו לצד יורגוס דאלארס במועדון "יראודוס".

** השיר "או סולה מיו" נכתב ע"י משורר נפוליטני בשם ג'ובאני קאפורו והולחן ע"י אדוארדו די קפואה. השניים קיוו כי השיר יזכה אותם בפרס כספי בתחרות שירים, שנערכה בשנת 1898 בנאפולי אך לצערם הגיע למקום שני בלבד. למרות זאת הפך השיר למוכר ברחבי העולם וגדולי הטנורים נוהגים לשיר אותו בכל הזדמנות.


הכניסה למועדון זיגוס שבפלאקה
הכניסה למועדון "זיגוס" שבפלאקה

אלקיסטיס פרוטופסאלטי ומריוס פרנגוליס בדואט
אלקיסטיס פרוטופסאלטי ומריוס פרנגוליס בדואט

פרנגוליס והצועניה שרים להנאתם
פרנגוליס והצועניה שרים להנאתם